Nasz przedszkole przystąpiło w roku szkolnym 2018/2019 do wojewódzkiego projektu edukacyjnego organizowanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego "Klub zdrowego przedszkolaka". Projekt realizowany jest od października do maja 2019r., a jego głównym celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych. Zajęcia uwzględniały 5 kroków związanych z różnymi zagadnieniami:

 1. Zdrowe żywienie
 2. Aktywność fizyczna
 3. Szkoła czystych rąk i walka z wirusami i bakteriami
 4. Brązowo, ale czy zdrowo
 5. Czyste powietrze wokół nas

ŻYWIENIE NA WAGĘ ZDROWIA

Dzieci  podczas zajęć zostały zapoznane z piramidą żywienia, dowiedziały się jakich produktów należy dostarczać organizmowi najwięcej, a których powinno się unikać. Następnie same układały kolejne piętra piramidy żywienia. Kolejnym tematem były walory odżywcze mleka i produktów mlecznych. Kolejnym tematem była woda jako źródło życia. Dzieci wiedzą, jak ważna jest woda w życiu człowieka, ale również zwierząt i roślin.

AKTYWNOŚC FIZYCZNA DZIECI

Dzieci wiedzą, że aby być zdrowym nie wystarczy tylko dbać o zdrową dietę. Należy również zadbać o naszą aktywność fizyczną, trzeba ćwiczyć i korzystać z ruchu jak najwięcej. Dlatego każdego dnia dzieci uczestniczą w ćwiczeniach porannych, zabawach ruchowych na świeżym powietrzu i spacerach. A kiedy w naszym przedszkolu organizowane są zawody sportowe, nie brakuje chętnych do udziału w nich.

SZKOŁA CZYSTYCH RĄK I WALKA Z WIRUSAMI I BAKTERIAMI

Dzieci podczas zajęć dowiedziały się, że przyczyną wielu chorób są wirusy i bakterie. Poznały drogi rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii poprzez: kichanie, brudne ręce, zabawę, dotykanie tych samych zabawek. Uczyły się prawidłowego mycia rąk po skończonej zabawie, po wyjściu  z toalety, po powrocie z podwórka i przed posiłkami.

W ramach projektu w Krajowym dniu Szczepień Ochronnych została przeprowadzona akcja informacyjno – edukacyjna dla dzieci na temat szczepień. Wykorzystana została bajka     o Niedźwiadku Szczepanie, która pomogła zrozumieć dzieciom jak ważne są szczepienia. Nasza placówka wzięła również udział w konkursie: „Szczepan w naszym przedszkolu zachęca do szczepień”, został nakręcony krótki film, w którym wystąpiły dzieci z grupy III.

BRĄZOWO ALE CZY ZDROWO

W trosce o zdrowie przedszkolaki zostały zapoznane również  z tematem bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych. Dzieci dowiedziały się jakie skutki może mieć długotrwałe przebywanie na słońcu, poznały sposoby ochrony przed słońcem.  Dzieci wiedzą w jakich godzinach można przebywać na słońcu, wiedzą co trzeba zabrać ze sobą na plażę, aby bezpiecznie przebywać na słońcu.

UNIKANIE SZKODLIWEGO DYMU

Wykorzystując plakat dzieci zostały zapoznane z różnymi źródłami dymu. Przedszkolaki dowiedziały się, że dym jest szkodliwy dla zdrowia i dlatego nie należy przebywać  w zadymionym pomieszczeniu. Podczas pracy w grupach dzieci tworzyły plakaty dotyczące różnych rodzajów dymu.

Efekty osiągnięte podczas realizacji programu.

 • dzieci wiedzą jak wygląda „Piramida Zdrowego Żywienia”
 • znają walory odżywcze i zdrowotne owoców, warzyw oraz mleka,
 • pamiętają o codziennym piciu odpowiedniej ilości wody
 • codziennie wykonują ćwiczenia gimnastyczne
 • zdrowo się odżywiają
 • mają wyrobiony nawyk dbania o higienę rąk
 • prawidło myją ręce
 • wiedzą jak bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych
 • rozróżniają różne rodzaje dymów, ich źródła oraz właściwości niekorzystne dla zdrowia.